E-Mail:

Претрага
Close this search box.

Vadjenje umnjaka bez stresa: Šta da očekujete prije, tokom i nakon zahvata

vadjenje umnjaka

Sadržaj:

Vadjenje umnjaka spada u jedan od zahtjevnijih procesa vađenja zuba, ali to je ujedno i jedan zahvat koji je od strane stomatologa usavršen do maksimuma. Ukoliko vaš stomatolog odluči da je vrijeme za vadjenje umnjaka, pitajte svog stomatologa sve što želite da znate kako bi potpuno bili spremni na ovaj zahvat. 

Mi vam donosimo sve potrebne informacije koje će vam pomoći da se što bolje pripremite na proces vadjenja umnjaka ali ćete pronaći i sve informacije koje se tiču oporavka nakon operacije. Šta smijete jesti, da li dobijate anesteziju prilikom vadjenja umnjaka i kako izgleda sama procedura saznajte u ovom blogu!

MonDent stomatološka ordinacija ima stručni tim koji se brine o svakom segmentu vašeg dolaska u stomatološku ordinaciju. Imamo hirurge koji svakom hirurškom vadjenju umnjaka pristipaju profesionalno i stručno i brinu se da vaša bol bude što manja.

Osjetite bol i smeta vam umnjak? Kontaktirajte nas i zakažite prvi slobodan termin kod naših stomatologa.

Kada je potrebno vadjenje umnjaka?

Umnjaci su poznati i pod nazivom treći kutnjaci i kada krenu da rastu, veoma često nemaju dovoljo prostora da bi izrasli kao i ostali zubi. Ovakav slučaj može dovesti do niza problema koji se jedino mogu riješiti vadjenjem umnjaka.

Vrlo je važno da znate da se obavezno javite svom stomatologu ukoliko osjetite bilo kakve tegobe koje se tiču vaših zuba i vilice. Stomatolog će provjeriti vaše stanje i dati vam savjet da li da vadite umnjak ili ipak nema potrebe.

Slučajevi zbog kojih trebate izvaditi umnjak:

Ukoliko umnjaci ne mogu da izniknu jer im smeta kost ili drugi zub, vadjenje umnjaka je u najčešćim slučajevima jedino riješenje. Ovo stanje naziva se impaktirani umnjaci. Takođe, ukoliko vrlo često osjećate upale, oko umnjaka se stalno javlja otok, crvenilo, bol ili neprijatan miris to je znak da je vadjenje umnjaka neizostavno. Ako to primjetite, posjetite svog stomatologa i on će cijelu stvar preuzeti u svoje ruke. Vadjenje umnjaka pod upalom se ne radi gotovo nikada. Prvo ćete sanirati upalu a tek nakon toga se dogovarate oko termina za vadjenje.

umnjak

Umnjaci kada izrastu, nalaze se na mjestu koji je veoma nepristupačan za uspješno pranje zuba pa je pojava karijesa veoma česta te zbog toga vadjenje umnjaka je neizbježno. Jedan od veoma čestih razloga zašto se vade umnjaci jeste ortodonski razlog. Vadjenje umnjaka se preporučuje kako bi se napravilo mjesto za pravilno rasporjeđivanje ostalih zuba.

Sam zahvat – korak po korak

Sam postupak vadjenja umnjaka varira u zavisnosti od toga da li je u pitanju klasično ili hirurško vađenje. Ovu odluku donosi vaš stomatolog na osnovu rendgenskih snimaka zuba koje će tražiti od vas prije samog hirurškog zahvata. Evo kako izgleda proces:

  1. Lokalna anestezija – Prvi korak je potpuno uklanjanje bola. Anestezija djeluje brzo i efikasno, a tokom zahvata pacijent ne osjeća bol, samo blagi pritisak.
  2. Vađenje zuba – Kod jednostavnog vađenja, zub se izvlači bez rezanja. Kod hirurškog vađenja, pravi se mali rez na desni kako bi se pristupilo zubu, koji se po potrebi dijeli na dijelove i postepeno uklanja.
  3. Čišćenje rane i šavovi – Nakon vađenja, rana se čisti i dezinfikuje. Kod hirurških zahvata se rana zašiva, a konci se vade nakon 7–10 dana, osim ako nisu resorptivni (sami se tope).

Zahvat se obično završava u roku od 20 do 40 minuta, u zavisnosti od složenosti slučaja. Za to vrijeme potrebno je da budete potpuno mirni i da slušate instrukcije vašeg stomatologa. 

Za uspješno vadjenje umnjaka kontaktirajte MonDent stomatološku ordinaciju i stomatolozi u sklopu oralne hirurgije riješiće vaš problem sa rastom i bolom umnjaka.

Da li boli i koliko traje?

Znamo da je najveći strah naših pacijenata da li vadjenje umnjaka boli. Mi potpuno razumijemo strah svih naših pacijenata i zbog toga imamo jasan i poseban pristup prema pacijentima. Zahvat nećemo raditi ukoliko ste uzrujani i osjećate paniku. U tim slučajevima zakazaćemo novi termin.

Dobra vijest je da moderna stomatologija omogućava potpuno bezbolan zahvat zahvaljujući lokalnim anesteticima. Lokalna anestezija djeluje od 2 do 4 sata, što omogućava dovoljno vremena da stomatolog izvadi zub bez osjećaja boli. 

INFO: Sa anestezijom nećete osjećati bol ali je vrlo vjerovatno da ćete osjetiti pritisak i vibracije koje nisu bolne. Ukoliko ipak osjetite bol naglasite to stomatologu.

Klasično vadjenje umnjaka traje u prosjeku od 15 do 30 minuta, dok hirurško vadjenje zuba traje nešto duže. Od 30 do 60 minuta.

Vrste vadjenja umnjaka: Klasično vs. hirurško vadjenje umnjaka

Prije pregleda kod stomatologa ne možete znati da li ćete trebati vaditi umnjak i ukoliko trebate da li će se sprovoditi klasično ili hirurško vadjenje umnjaka. U zavisnosti od trenutnog stanja i položaja zuba, umnjak se može izvaditi rutinski, u par minuta, ili će se biti potrebno da se primjene precizne hirurške tehnike.

Šta je hirurško vadjenje umnjaka i kada je potrebno?

Hirurško vadjenje umnjaka je rutinski zahvat koji se koristi kada zub nije u potpunosti izrastao ili je zarobljen ispod desni i kosti. Takvi zubi često izazivaju bol, otoke ili stvaranje cisti, pa je njihovo uklanjanje važno za zdravlje usta.

Zahvat se izvodi pod lokalnom anestezijom, a pristup zubu se ostvaruje malim rezom na desnima. Po potrebi se zub dijeli na dijelove radi lakšeg vađenja. Iako zvuči komplikovano, procedura je sigurna, kontrolisana i bezbolna zahvaljujući savremenim tehnikama.

Razlika između jednostavnog i komplikovanog vađenja

Jednostavno vađenje se odnosi na umnjake koji su izrasli i lako dostupni, pa se uklanjaju brzo i bez rezanja. Komplikovano vađenje je potrebno kada je zub nagnut, djelimično izrastao ili potpuno zadržan u vilici, što zahtjeva hirurški pristup i dodatne tehnike.

Iako zvuči ozbiljnije, komplikovano vađenje nije opasno – uz preciznu dijagnostiku i iskusnog stomatologa, zahvat je siguran i bezbolan.

Kako izgleda procedura vađenja umnjaka?

Za mnoge pacijente, sama pomisao na vađenje umnjaka izaziva nervozu – ali kada znate šta vas očekuje, sve postaje mnogo lakše. U MonDent stomatološkoj ordinaciji procedura je pažljivo planirana i izvodi se u kontrolisanim uslovima, uz lokalnu anesteziju koja potpuno eliminiše bol. Prije svakog zahvata, stomatolog će prvo detaljno da pregleda trenutno stanje u vašoj vilici, uradiće vam rendgenski snimak koji je za naše pacijente besplatan, i predstaviće vam koje je najbolje rješenje za vaše trenutno stanje. U Mondentu se trudimo da svako vađenje, bilo jednostavno ili hirurško, protekne što prijatnije – uz detaljna objašnjenja, nježan pristup i maksimalnu sigurnost.

rendgen

Priprema pacijenta – Šta očekivati prije dolaska kod stomatologa

Na prvoj konsultaciji, stomatolog će vas upoznati sa procedurom i na osnovu rendgenskog snimka procjeniti da li je potrebna jednostavna ili hirurška intervencija. Ovaj korak je ključan jer osigurava da zahvat bude brz, siguran i bez iznenađenja.

Pacijenti obično dolaze nakon laganog obroka, a prije samog vađenja važno je da obavjestite svog stomatologa o svim hroničnim bolestima, ljekovima koje koristite i eventualnim alergijama. Sve ostalo je na nama – vaš jedini zadatak je da se opustite i budete u sigurnim rukama.

Sam zahvat – korak po korak

Nakon što anestezija počne da djeluje, pacijent ne osjeća bol, već samo blagi pritisak. Ako je umnjak izrastao i lako dostupan, zub se pažljivo oslobađa iz ležišta i vadi u jednom komadu. 

Kod težih slučajeva, posebno kod impaktiranih umnjaka, pristupa se hirurškom vađenju – pravi se mali rez na desnima, a zub se po potrebi deli na manje dijelove radi lakšeg vađenja. Sve se radi vrlo precizno i nježno, uz stalnu kontrolu pacijentovog stanja.

hirurško vadjenje umnjaka

Kada se zub ukloni, rana se čisti i, ako je potrebno, postavljaju se šavovi. Ceo postupak obično traje između 20 i 45 minuta, u zavisnosti od složenosti, a pacijent odmah dobija jasne upute za njegu kod kuće.

Oporavak nakon vadjenja umnjaka

Oporavak nakon vađenja umnjaka najčešće protiče brzo i bez problema, posebno kada se pacijent pridržava savjeta koje dobije nakon zahvata. Prvih 24 sata su ključni – tada treba izbjegavati fizički napor, pušenje, ispijanje vrućih napitaka i ispiranje usta, jer sve to može poremetiti prirodni proces zarastanja.

Blaga bol, otok ili osjećaj zatezanja su potpuno normalni i očekivani. Najčešće se javljaju unutar prvih nekoliko dana i lako se ublažavaju preporučenim analgeticima i hladnim oblogama. Ishrana bi u početku trebalo da bude meka i hladna – supe, jogurt, kašaste namirnice – dok rana ne počne da zacjeljuje.Već nakon tri do pet dana, većina pacijenata se vraća svojim uobičajenim aktivnostima. 

Najčešće komplikacije i kada treba kontaktirati stomatologa

Iako su komplikacije retke, važno je znati kako ih prepoznati i kada je vrijeme da se obratite stomatologu. Najčešća pojava je takozvani „suvi alveolit“, odnosno stanje kada se ugrušak u rani ne formira pravilno ili se prerano izgubi. To može izazvati jak bol koji se javlja nekoliko dana nakon vađenja, i zahtjeva profesionalnu intervenciju.

Takođe, ako primjetite jak otok koji se ne smanjuje, povišenu temperaturu, neprijatan miris iz rane ili poteškoće pri otvaranju usta, to može biti znak infekcije. U tim slučajevima, ne čekajte – pozovite ordinaciju i zakažite pregled.

Zaključak

Kada se pogleda cjelokupna slika, vadjenje umnjaka je rutiska intervencija koja čuva zdravlje vaših zuba i vilice. U Mondentu se trudimo da svaki korak, od pregleda do oporavka, bude maksimalno prilagođen vašim potrebama, uz što manje nelagodnosti i stresa.

Ukoliko osjećate bol, otok ili sumnjate da vam umnjak pravi problem, ne odgađajte posjetu stomatologu. Naš tim je tu da vas sasluša, objasni sve što vas zanima i ponudi najbolje rješenje – brzo, sigurno i bezbolno. Kontaktirajte nas i zakažite termin!

051 240 677
Pozovi
info@mondent.ba
Termin
Routenplaner
Adresa
Routenplaner
E-Mail