E-Mail:

Претрага
Close this search box.

Upala zubnog mesa – uzroci, simptomi i liječenje

upala zubnog mesa, stomatološka ordinacija mondent

Sadržaj:

Problemi sa zubnim mesom mogu biti izrazito neugodni, a jedan od najčešćih je upravo upala zubnog mesa. Ako ste primijetili crvenilo, oticanje ili osjećate neugodne bolove u području zubnog mesa, važno je reagovati na vrijeme kako biste spriječili komplikacije i očuvali zdravlje svojih zuba.

U ovom blogu detaljno ćemo objasniti što je upala zubnog mesa, zašto se javlja, koliko traje upala zubnog mesa, te koje mjere trebate poduzeti kako biste ublažili simptome i spriječili daljnje komplikacije.

MonDent stomatološka ordinacija svim svojim pacijentima naglašava važnost redovne posjete stomatologu kako ne bi dolazilo do teških i većih komplikacija kada je u pitanju zdravlje vaših zuba. Ukoliko vam se javljaju problemi kao što je upala zubnog mesa ili bol u zubu, zakažite pregled kod nas i mi ćemo vam pružiti najkvalitetniju uslugu parodontologije.

Šta je upala zubnog mesa i zašto se javlja?

Upala zubnog mesa, stručno poznata kao gingivitis, vrlo je česta bolest usne šupljine koja nastaje zbog bakterijske infekcije. Ona obično prethodi ozbiljnijim problemima poput parodontitisa, stoga je važno na vrijeme prepoznati i liječiti.

Ali kako se ne bi pojavljivali problemi sa desnima, važno je da znate koji su uzroci upale zubnog mesa i na šta bi trebalo posebno da obratite pažnju kako se upala zubnog mesa ne bi pojavljivala.

Glavni uzroci upale zubnog mesa

Upala zubnog mesa najčešće se javlja zbog loše oralne higijene. Kada se zubni plak nakuplja na zubima, bakterije koje se u njemu nalaze uzrokuju iritaciju desni. Neki od drugih uzroka uključuju:

  • Loše pranje zuba – Nedovoljno dugo četkanje ili prejako pritiskanje četkice može ostaviti karijes na zubima. Naš savjet je da birate četkice koje su mekanije i imaju veći broj dlačica na četkici kako ne bi povrijedili vaše desni prilikom pranja.
  • Nedovoljno korištenje zubnog konca – Izostanak čišćenja između zuba omogućuje nakupljanje bakterija koje uzrokuju upalu. Mnogi izbegavaju ili zaboravljaju korišćenje zubnog konca. Zubni konac bi pored četkice za pranje zuba, svima trebao da bude osnovno sredstvo za pranje zuba.
  • Pušenje – Duvan smanjuje sposobnost desni da se bore protiv infekcija.
  • Hormonske promjene – tokom trudnoće i menopauze može se povećati osjetljivost zubnog mesa zbog hormonalnih fluktuacija
  • Određeni lijekovi – Lijekovi poput antiepileptika ili lijekova za visoki pritisak mogu uzrokovati povećanu osjetljivost ili oticanje zubnog mesa.
  • Nedostatak vitamina C – Nedovoljno vitamina C slabi imunitet, što može pogoršati stanje desni. Ukoliko vam se često dešava da vam 

Simptomi koje ne smijete ignorirati

Simptomi gingivitisa obično se javljaju postepeno, a mogu uključivati:

  • Crvenilo i otečenost zubnog mesa
  • Krvarenje pri četkanju ili korištenju zubnog konca
  • Osjetljivost ili bol pri žvakanju
  • Neugodan zadah (zadah uzrokovan bakterijskim naslagama ili upaljenim desnima)
koliko traje upala zubnog mesa, stomatološka ordinacija

Koliko traje upala zubnog mesa?

Upala zubnog mesa varira ovisno o njenoj ozbiljnosti i brzini poduzimanja liječenja. Blaži oblik gingivitisa može se povući već nakon nekoliko dana uz pravilnu oralnu higijenu i temeljno čišćenje zuba. Međutim, ukoliko simptomi traju duže od sedmicu dana ili se pogoršavaju, potrebno je obavezno potražiti stručnu pomoć stomatologa.

Faktori koji utiču na trajanje upale

  • Pravovremena reakcija (što ranije započnete liječenje, brži će biti oporavak, zato nemojte da zanemarjete simptome i odmah reagjte)
  • Opšte zdravstveno stanje osobe 
  • Redovnost i kvalitet čišćenja zuba

Upala zubnog mesa bolovi – kako ublažiti nelagodu?

Bolovi koji se javljaju uslijed upale zubnog mesa mogu značajno narušiti kvalitet svakodnevnog života. Postoje jednostavne i učinkovite metode kojima možete ublažiti ove neugodne simptome kod kuće. Potrebno je naglasiti da ukoliko osjećate jaku upalu i neizdrživ bol u zub da se odmah javite stomatologu. Stomatološka ordinacija MonDent  nudi stručnjake iz stomatologije koji će svaki vaš problem riješiti na vrrijeme i uspiješno!

Kućni tretmani protiv bolova

  • Ispiranje toplom slanom vodom: Jednostavno pomiješajte pola kašićice soli u čaši tople vode i ispirite usnu šupljinu nekoliko puta dnevno.
  • Korištenje biljnih i toplih napitaka: Kamilica, kadulja ili aloe vera imaju umirujuća i protivupalna dejstva.
  • Hladni oblozi: Prislonite hladnu oblogu ili led umotan u krpu na obraz u području upale kako biste smanjili bol i otečenost.

Profesionalni tretmani kod stomatologa

Ako su simptomi intenzivni ili dugotrajni, javljanje stomatologu je obavezno. U zavisnosti od vašeg treutnog stanja, stomatolog može preporučiti profesionalno čišćenje zuba, uklanjanje kamenca ili druge postupke poput laserskog liječenja koji pomažu brzom oporavku.

Nekada je stanje takvo da stomatolog mora da prepiše posebne antibakterijske preparate ili antibiotike ako je upala ozbiljnija ili ako postoji opasnost od širenja infekcije. Upala zubnog mesa nije bezazleno stanje pa je poželjno da zakažete termin kod svog stomatologa kako bi on sproveo sve potrebne korake za rješavanje vašeg problema.

stomatološka ordinacija, mondent

Kako spriječiti upalu zubnog mesa?

Najbolji način za sprječavanje upale zubnog mesa jeste dobra oralna higijena. Evo nekoliko praktičnih savjeta:

  • Perite zube najmanje dva puta dnevno kvalitetnom četkicom i pastom koja sadrži fluor.
  • Redovito koristite zubni konac kako biste uklonili ostatke hrane između zuba.
  • Posjećujte stomatologa najmanje dva puta godišnje radi preventivnog pregleda i čišćenja kamenca.
  • Izbjegavajte duvanske proizvode i smanjite unos šećera.
  • Pazite na uravnoteženu ishranu bogatu vitaminom C i drugim esencijalnim nutrijentima.

Kada trebate potražiti pomoć stomatologa?

Važno je prepoznati kada je kućna njega dovoljna, a kada je neophodna stručna pomoć. Stomatologa trebate obavezno posjetiti ako:

  • Simptomi traju duže od sedam dana bez poboljšanja ili čak primjećujete pogoršanje stanja.
  • Primijetite intenzivno krvarenje, gnoj ili izrazito otečene desni, što može ukazivati na ozbiljniju infekciju.
  • Bol postaje jaka ili se širi na druge dijelove usta, što može biti znak dubinske infekcije ili ozbiljnije komplikacije.
  • Primijetite da vam se zubi počinju klimati ili imate osjećaj nestabilnosti u zubnom nizu.
  • Doživite groznicu, što može ukazivati na širenje infekcije izvan zubnog mesa.

Zaključak

Upala zubnog mesa može biti neugodna, ali uz pravovremenu reakciju i dobru oralnu higijenu većina problema se može brzo riješiti. Nemojte zanemariti simptome i uvijek reagujte preventivno kako biste očuvali zdravlje svoje usne šupljine. Redovni pregledi kod stomatologa najbolja su preventiva koja će vam pomoći očuvati zdrave i lijepe zube tokom cijelog života.

Za zdrave i lijepe zube vaša stomatološka ordinacija MonDent!

051 240 677
Pozovi
info@mondent.ba
Termin
Routenplaner
Adresa
Routenplaner
E-Mail