E-Mail:

Претрага
Close this search box.

5 stvari koje trebate da znate o karijesu

karijes, stomatološka ordinacija

Sadržaj:

Karijes je jedna od najčešćih bolesti zuba na svijetu i gotovo svako od nas ga je iskusio barem jednom. Ipak, o karijesu postoje mnoge zablude i pitanja – od toga kako nastaje, kako ga prepoznati, pa do toga kako ga spriječiti, posebno kod djece. 

U nastavku teksta otkrivamo 5 ključnih stvari koje trebate znati o karijesu. Saznaćete šta je karijes i kako nastaje karijes na zubima, kako on izgleda u različitim fazama, zašto je važno liječiti ga na vrijeme, na šta obratiti pažnju kada je u pitanju karijes kod djece, te kako možete spriječiti ovu čestu pojavu. Naoružajte se znanjem koje će vam pomoći da sačuvate svoj osmijeh zdravim i blistavim!

Ukoliko osjetite neke promjene na zubu javite se našoj stomatološkoj ordinaciji MonDent i naš tim će učiniti sve što je potrebno da vaši zubi budu zdravi i lijepi!

1. Šta je karijes i kako nastaje?

Karijes je proces postepenog razaranja zubnih tkiva uzrokovan djelovanjem bakterija. Najjednostavnije rečeno, nastaje kada se na zubima nakupe zubne naslage – ljepljivi sloj pun bakterija – koji u prisustvu šećera stvaraju kiseline. Te kiseline polako nagrizaju zaštitni sloj zuba (zubnu gleđ), dovodeći do demineralizacije i oštećenja strukture zuba. Vremenom, na mjestu oštećenja nastaje mala rupica, koja se postepeno širi ka unutrašnjosti zuba.

Na njegov razvoj utiče više faktora, ali najvažniji su loša oralna higijena i ishrana bogata šećerima. Bakterije u ustima vole šećer jednako kao i mi – svaki put kada pojedemo nešto slatko, one proizvode kiseline koje napadaju gleđ naših zuba. Ako se zubi redovno ne čiste, naslage plaka se nakupljaju i kiseline imaju produženo djelovanje, što povećava šansu da se on pojavi. 

karijes kod djece

Važno je znati da se oštećenje od karijesa ne može regenerisati samo od sebe – jednom kada gleđ propadne, organizam je ne može sam obnoviti. U ranim fazama proces se može usporiti ili zaustaviti pojačanom higijenom i fluoridacijom, ali ako je već nastala šupljina, biće potrebno stomatološko liječenje. Zato je bolje spriječiti nastanak karijesa dobrim navikama, nego kasnije sanirati štetu.

2. Rani znaci – kako izgleda karijes?

Mnogi misle da će karijes odmah primijetiti, ali istina je da u ranoj fazi on često prolazi nezapaženo. Prvi stadijum može se manifestovati kao kredasto bijela mrlja na gleđi – područje gdje su minerali iz zuba izvučeni uslijed djelovanja kiselina. Ova početna lezija još uvijek nije prava “rupa” i ponekad se uz bolju higijenumože remineralizovati (očvrsnuti) i zaustaviti. Međutim, ako se ništa ne preduzme, bijela mrlja vremenom tamni u žućkastu ili smeđu, jer se kvar produbljuje u dentin (sloj ispod gleđi). Na kraju nastaje kavitet – vidljiva rupica na zubu, često tamno smeđe ili crne boje.

Osim promjena u izgledu zuba, postoje i drugi znakovi. U početku možda nećete osjećati nikakve simptome. Kako on napreduje, zub može postati osjetljiv na dodir, određenu hranu ili temperaturu. Zbog toga nemojte da zanemarujete promjene i osjetljivost zuba već se javite stomatologu koji će vam jasno reći o čemu je riječ. Takođe, može se pojaviti bol pri zagrizu ili spontana zubobolja ako je oštećenje duboko.

karijes na zubu

Evo najčešćih znakova koji ukazuju da bi se na zubu mogao razviti karijes:

  • Bijele ili smećkaste mrlje na gleđi koje ne nestaju ni nakon pranja (rani stadij demineralizacije).
  • Osjetljivost zuba na hladne, tople ili slatke nadražaje.
  • Bol ili nelagodnost pri zagrizu hrane i povremena spontana zubobolja.
  • Vidljiva rupica ili tamno obojena tačka na površini zuba koju možete primijetiti ogledalom.

Imajte na umu da karijes nije uvijek vidljiv golim okom. Često se može potajno razvijati između zuba ili ispod postojeće plombe, gdje ga nećete primijetiti sve dok ne uzrokuje simptome. Zato su važni redovni pregledi – stomatolog može uočiti početni karijes specijalnim instrumentima ili rendgenskim snimkom. U našoj ordinaciji svaki pacijent ima pravo na besplatan 2D/3D rendgen snimak zuba, koji pomaže da se otkrije u najranijoj fazi. Redovnom kontrolom i snimanjem moguće je uočiti i sanirati karijes prije nego što osjetite bol ili uočite veće oštećenje.

3. Zašto je važno liječiti ga na vrijeme?

Kada on tek nastane, popravka je najjednostavnija – kvar se očisti i rupa se ispuni materijalom (plombom). Međutim, ako odlažete odlazak zubaru, ta mala rupica će postajati sve veća. On prodire iz gleđi u dentin, približava se zubnom živcu (pulpi) i vremenom može dovesti do jakog bola i infekcije zuba. Neliječeni karijes je ujedno i najčešći uzrok zubobolje. Tako mali kvar, koji bi se lako sanirao, može prerasti u veliko oštećenje koje zahtijeva složeniji tretman.

Liječenje uznapredovalog karijesa često podrazumijeva endodontsku terapiju, poznatu kao liječenje korijenskih kanala. To znači da će stomatolog morati ukloniti inficirano nervno tkivo iz zuba (tzv. “vađenje živca”) kako bi spasio zub. Ovaj zahvat je dosta kompleksniji i dugotrajniji od obične plombe.

U najgorim slučajevima, kada je zub toliko uništen da ga nije moguće spasiti, jedino rješenje je vađenje zuba. Gubitak zuba potom povlači potrebu za protetskom nadoknadom (most, implantat), što je neuporedivo skuplje i zahtjevnije od jedne plombe. Jasno je, dakle, da odlaganje terapije nikako nije dobra ideja.

stomatološka ordinacija

Sa druge strane, pravovremeno liječenje karijesa je brzo, jednostavno i bezbolno. Savremeno liječenje spada u rutinske stomatološke zahvate – kvar se uklanja bušenjem pod lokalnom anestezijom (tako da pacijent ništa ne osjeti), a potom se oštećeni dio nadoknadi kompozitnom plombom u boji zuba. 

Dakle, nema razloga za strah ili odlaganje posjete zubaru. Što se ranije obratite stomatologu, to će intervencija biti manja i prijatnija. Tako ćete izbjeći komplikacije, veće troškove i nepotreban bol u budućnosti.

4. Karijes kod djece – posvjetite pažnju i mliječnim zubima

Roditelji ponekad misle da karijes na mliječnim zubima nije velik problem jer će ti zubi ionako ispasti. Istina je, međutim, da su mliječni zubi izuzetno važni za zdravlje djeteta i pravilan razvoj trajnih zuba. 

Karijes kod djece može napredovati mnogo brže nego kod odraslih, jer je gleđ mliječnih zuba tanja, a djeca često ne umiju temeljno oprati zube. Ako se karijes kod djeteta ne liječi, dijete može trpjeti bol i imati poteškoće s hranjenjem i snom. Pokvaren mliječni zub može dovesti i do infekcije koja ugrožava zametak trajnog zuba ispod njega.

Osim toga, prerani gubitak mliječnog zuba zbog karijesa može uzrokovati ortodontske probleme – susjedni zubi mogu se pomjeriti u prazan prostor i otežati nicanje stalnih zuba kasnije.

karijes kod djece

Jedan poseban oblik dječjeg karijesa je tzv. karijes bočice (cirkularni karijes kod beba). Do njega dolazi kada dijete zaspi uz flašicu mlijeka, soka ili zaslađenog čaja u ustima. Tokom noći, tečnost bogata šećerom zadržava se oko zubića i hrani bakterije, što rezultira ubrzanim kvarenjem gornjih prednjih zuba (sjekutića). Zato pedijatri i stomatolozi savjetuju da se bebe ne uspavljuju bočicom sa zaslađenim napicima, kao i da se nakon posljednjeg večernjeg obroka bebinim zubima ili desnima prebriše vlažnom gazom ili mekanom četkicom.

Higijena zuba kod djece

Preventiva i rana intervencija su ključ za zdrav dječji osmijeh. Čim niknu prvi zubići, potrebno ih je čistiti mekanom četkicom za djecu ili gazom.

Mališane treba što prije naviknuti na oralnu higijenu – uz nadzor roditelja, djeca mogu naučiti da peru zube već od najmlađeg uzrasta. Korisno je i ograničiti slatkiše i gazirane sokove, te voditi računa da dijete ne gricka stalno između obroka. Redovne kontrole kod dječijeg stomatologa mogu spriječiti da mali karijes postane veliki problem. Preporučuje se prvi pregled već oko prve godine života, a najkasnije do trećeg rođendana, kako bi se dijete naviklo na ordinaciju i kako bi se eventualni problemi otkrili na vrijeme.

Važno je odabrati stomatologa koji ima strpljenja i iskustva u radu s djecom. U okviru naše dječije stomatologije potrudili smo se da stvorimo prijatno okruženje za najmlađe pacijente. Uz poseban pristup, mnogo strpljenja i malo igre, čak i odlazak zubaru može biti lijepo iskustvo za dijete. 

karijes kod djece, stomatološka ordinacija mondent

Ako se karijes kod djece otkrije na vrijeme i tretira blagovremeno, mliječni zubi će sačuvati svoju funkciju do izmjene denticije (smjene mliječnih i stalnih zuba), a vaše dijete će izbjeći nepotreban bol i komplikacije.

5. Prevencija karijesa – najbolja odbrana

Iako je karijes veoma rasprostranjen, dobra vijest je da se u velikoj mjeri može spriječiti. Usvajanjem zdravih navika od ranog djetinjstva, značajno smanjujete rizik od njegovog nastanka. Prevencija ne samo da čuva vaše zube zdravim i lijepim, već vam dugoročno štedi vrijeme, novac i poštediće vas neugodnosti liječenja.

Osnovni savjeti za prevenciju karijesa:

  • Redovna i pravilna oralna higijena: Perite zube najmanje dva puta dnevno mekanom četkicom i pastom sa fluorom. Temeljno čišćenje prije spavanja je posebno važno, jer tokom noći nema protoka pljuvačke koji ispira zube. Osim četkanja, koristite i zubni konac ili interdentalne četkice barem jednom dnevno kako biste uklonili naslage između zuba.
  • Izbalansirana ishrana sa malo šećera: Pokušajte ograničiti konzumaciju slatkiša i zaslađenih pića, posebno između obroka. Šećeri su gorivo za bakterije koje uzrokuju karijes, pa je bolje slatkiše uzimati kao desert poslije glavnog obroka (kada lučenje pljuvačke pomaže neutralizaciji kiselina), nego ih konstantno grickati tokom dana. Nakon slatkog obroka, korisno je isprati usta vodom ili žvakati žvaku bez šećera kako biste neutralisali kiseline.
  • Fluor i zaštitni tretmani: Fluor pomaže da zubi budu otporniji na karijes. Koristite pastu za zube sa fluorom svaki dan. Vaš stomatolog može preporučiti i profesionalne fluoridne tretmane (premazivanje zuba fluor gelom) za dodatnu zaštitu, posebno kod djece. Takođe, za djecu su dostupni preventivni zahvati poput pečaćenja fisura – tankog zaštitnog sloja koji se stavlja na žvakaće površine novih stalnih zuba, čime se sprječava zadržavanje bakterija u dubokim fisurama.
  • Redovni stomatološki pregledi: Ne preskačite posjete zubaru svakih 6 mjeseci radi kontrole. Stomatolog može rano uočiti karijes koji vi ne vidite i odmah ga sanirati. Takođe, redovno profesionalno čišćenje zuba (uklanjanje kamenca i naslaga) u ordinaciji izuzetno je bitno. Čak i uz dobru kućnu higijenu, vremenom se stvara zubni kamenac koji ne možete ukloniti sami. Stručno čišćenje zubnog kamenca uklanja tvrde naslage plaka koje iritiraju desni i stvaraju bakterijama utočište. Ovim jednostavnim zahvatom dva puta godišnje drastično smanjujete rizik od karijesa i bolesti desni.
karijes

Kombinacija ovih preventivnih mjera održaće vaše zube zdravim i jakim na duge staze. Zapamtite, lakše je spriječiti karijes nego liječiti već nastali kvar – zato se potrudite da svojim zubima pružite njegu i pažnju koju zaslužuju svakog dana.

Zaključak

Kroz ovih pet stavki upoznali smo se bolje sa tim šta je karijes, kako nastaje i kako utiče na naše zube, bilo kod odraslih ili djece. Najvažnije od svega, naučili smo da se on može velikim dijelom izbjeći dobrim navikama i redovnim odlascima zubaru. Iako zvuči jednostavno, rutina poput redovnog pranja zuba, upotrebe konca, izbjegavanja pretjeranog unosa šećera i kontrole svakih šest mjeseci zaista čini čuda za zdravlje vaših zuba.

Ukoliko ipak do karijesa dođe, ne treba paničiti – savremena stomatologija ima efikasna rješenja da zub brzo i bezbolno izliječi. Važno je reagovati na vrijeme i potražiti stručnu pomoć čim primijetite znakove pojave ili osjetite zubobolju.MonDent tim vam stoji na raspolaganju za sva pitanja, savjete i tretmane vezane za karijes i oralno zdravlje. Ne oklijevajte – kontaktirajte nas i zakažite pregled. Zajedno ćemo se pobrinuti da vaš osmijeh ostane zdrav, lijep i blistav!

051 240 677
Pozovi
info@mondent.ba
Termin
Routenplaner
Adresa
Routenplaner
E-Mail