E-Mail:

Претрага
Close this search box.

Najbolje metode za izbjeljivanje zubi – Do blistavog osmijeha uz MonDent

izbjeljivanje zubi

Sadržaj:

Izbjeljivanje zubi jedan je od najtraženijih estetskih dentalnih postupaka danas – i to s dobrim razlogom. Svako od nas želi samouvjereno pokazati blistav bijeli osmijeh. Nažalost, zubi prirodno tamne s godinama, a navike poput ispijanja kafe ili pušenja mogu ubrzati pojavu žutih nijansi. 

Ona dobra vijest je da postoje efikasna rješenja! Prije nego što se odlučite za proces izbjeljivanja zuba morate da znate uzroke tamnjenja zuba i prevencije obojenja. Nakon toga pokazaćemo vam naše savjete za kućno izbjeljivanje zubi kao i naše predloge kada da posjetite svog stomatologa. 

Poseban fokus posjetili smo Zoom lampi za izbjeljivanje zubi – savremenoj tehnologiji koju koristi i naša stomatološka ordinacija MonDent, uz pregled cijene izbjeljivanja zubi i benefita koje donosi. Čitajte nas i saznajte kako vratiti sjaj svom osmijehu na siguran i učinkovit način!

Uzroci tamnjenja i žutila zuba

Važno nam je da vas prvo uputimo i da vam objasnimo zašto uopšte dolazi do gubitka prirodne bjeline zuba. Vremenom, kombinacija naših navika, ishrane i biologije može uzrokovati obojenje zuba. Isgurni smo da većinom već znate koji su to najčešći uzroci tamnjenja zuba ali tu su i neki razlozi koji će vas sigurno iznenaditi. 

U našoj stomatološkoj ordinaciji MonDent uvijek želimo da naglasimo važnost očuvanja i prevencije zdravlja zuba te našim pacijentima uvijek dajemo korisne savjete i smijernice. 

  • Hrana i piće – Napici poput kafe, crnog čaja, crnog vina i kola-napitaka sadrže tamne pigmente (tanine) koji se talože na gleđi zuba. Dakle osim što ove namirnice nisu zdrave za vaš organizam, utiču i na tamnjenje vaših zuba.
  • Pušenje – Nikotin i katran iz duhana glavni su krivci za žućkasto-smeđi sloj na zubima kod pušača. Dugogodišnji pušači primijete značajno tamnije zube, jer ove supstance prodiru u gleđ i mijenjaju joj boju. Čak i e-cigarete štete izgledu i zdravlju vaših zuba. Ukoliko ste pušač, sjećate li se kakvi su bili vaši zubi prije početka pušenja a kakvi su danas?
  • Nedovoljna oralna higijena – Ako se zubi ne četkaju i ne čiste redovno koncem, na njima se nakuplja plak koji se stvrdne u zubni kamenac (tartar). Ove naslage su žućkaste boje i čine zube tamnijima, a mogu i dodatno vezati pigmente iz hrane.
  • Starenje – S godinama naša zubna gleđ (bijeli, spoljašnji sloj zuba) prirodno se troši i stanjuje. Kako gleđ postaje tanja, sve se više nazire unutrašnji sloj dentina koji je žućkaste boje. Rezultat toga su tamniji, žući zubi kod starijih osoba čak i uz dobru higijenu. Na ovaj segment ne možete mnogo da utičete osim što možete posjetiti vašeg stomatologa i raspitati se o stomatološkim metodama izbjeljivanja zubi.
  • Genetika – Neki ljudi jednostavno imaju genetski određenu nijansu zuba koja može biti tamnija. Debljina gleđi i prirodna boja dentina variraju od osobe do osobe. Ako vaši roditelji imaju žuće zube, moguće je da ćete i vi biti skloni tomu, bez obzira na navike.
  • Lijekovi i zdravstvena stanja – Određeni antibiotici (poput tetraciklina) mogu uzrokovati trajno sivkasto ili žućkasto obojenje zuba ako se uzimaju u razvoju zuba (u djetinjstvu). Takođe, prekomjerna upotreba fluorida u djetinjstvu može dovesti do fluoroze, pojavom bijelih ili smeđih mrlja na zubima. Pored toga, bolesti koje utiču na zubnu gleđ ili tretmani poput hemioterapije mogu uzrokovati promjene u boji zuba.
  • Povrede zuba – Udari i povrede mogu oštetiti zubnu pulpu (živac) unutar zuba, što ponekad dovodi do potamnjenja zahvaćenog zuba. Iako to nije uobičajen uzrok generalizovanog žutila, jedan potamnjeli zub može narušiti ukupnu bjelinu vašeg osmijeha.

Svi ovi faktori doprinose gubitku sjaja zuba. Srećom, mnoge od njih možemo kontrolisati ili ublažiti odgovarajućom njegom i navikama.

Kako spriječiti oboljenje i tamnjenje zuba

Spriječiti pojavu žutih ili tamnih zuba često je lakše (i jeftinije) nego naknadno izbjeljivanje. Usvajanjem zdravih navika možemo znatno usporiti proces tamnjenja zuba. 

MonDent tim vam donosi nekoliko praktičnih savjeta kako očuvati zube bijelima što duže:

  • Redovna i temeljna oralna higijena 

Osnova lijepog osmijeha je dobra higijena. Perite zube najmanje dva puta dnevno kvalitetnom pastom (po mogućnosti s fluorom) i mekanom četkicom. Ne zaboravite čistiti međuzubne prostore zubnim koncem ili interdentalnim četkicama jednom dnevno. Ove navike uklanjaju plak prije nego što se pretvori u kamenac i sprječavaju nakupljanje površinskih mrlja. Povremeno možete koristiti i pastu za izbjeljivanje zubi koja pomaže ukloniti nove diskoloracije (više o takvim pastama malo kasnije).

pranje zuba
  • Smanjite unos pića i namirnica koji boje zube 

Kafa, crni čaj, crno vino i tamni sokovi najčešći su krivci za obojenje zuba. Ne predlažemo da ih se potpuno odreknete, ali pokušajte ograničiti njihovu konzumaciju. Takođe, nakon što popijete ovakvo piće ili pojedete obojenu hranu, isperite usta vodom. To će ukloniti dio pigmenata prije nego što se vežu za zube. Ukoliko ste u mogićnosti, nakon konzumacije ovakvih namirnica operite zube četkicom i pastom.

  • Pametne navike pri konzumaciji 

Postoji jedan trik koji vam mnogi neće reći a to je da koristite slamku prilikom konzumacije pića koja mogu da naštete vašim zubima. Slamka će smanjiti kontakt tečnosti sa zubima i tako umanjiti fleke.

  • Redovno profesionalno čišćenje zuba 

Ni najpredanija kućna higijena ne može u potpunosti spriječiti stvaranje kamenca. Zato posjetite svog stomatologa svakih 6 mjeseci na kontrolni pregled i čišćenje zuba. Stomatološko čišćenje (uklanjanje kamenca ultrazvukom i “pjeskarenje” poliranjem zuba) odstraniće tvrdokorne naslage i mnoge površinske pigmentacije. Nakon profesionalnog čišćenja zubi odmah izgledaju sjajnije.

Ako se pridržavate ovih savjeta, vaše izbjeljivanje zubi možda neće biti potrebno još dugo vremena. Čak i kada se odlučite na neki tretman za izbjeljivanje, usvajanje ovih navika pomoći će da rezultati duže traju. Zdrave navike čuvaju ne samo boju, već i cjelokupno oralno zdravlje – a zdrav, njegovani osmijeh uvijek izgleda ljepše!

Metode izbjeljivanja zuba kod kuće

Kada primijetite da su vam zubi izgubili sjaj, prvi korak obično je isprobati neki od dostupnih kućnih načina izbjeljivanja. Postoji čitav spektar proizvoda i “uradi sam” trikova koji obećavaju bjelje zube. 

Kućni tretmani su uglavnom pristupačni i jednostavni za primjenu, ali važno je imati realna očekivanja – oni uglavnom mogu ukloniti površinske mrlje i posvijetliti zube za nijansu ili dvije. Ispod su neke od najpopularnijih metoda izbjeljivanja zubi kod kuće:

Izbjeljujuće paste za zube 

Na tržištu postoji mnogo zubnih pasti označenih kao “whitening” ili izbjeljujuće paste. Ove paste obično sadrže blage abrazivne čestice (npr. silika) koje pomažu poliranju zuba i uklanjanju površinskih mrlja od hrane i pića. Neke paste imaju i hemijske sastojke poput niskog procenta vodikovog peroksida ili enzime koji otapaju pigmente. Redovnom upotrebom takve paste možete održavati zube svjetlijima i spriječiti novo nakupljanje žutila. 

Važno: Izbjeljujuće paste ne mogu promijeniti prirodnu boju dentina ispod gleđi, pa od njih ne očekujte drastičnu promjenu nijanse, ali mogu ukloniti blage diskoloracije i vratiti vašim zubima njihov prirodni sjaj.

Trake i gelovi za izbjeljivanje zubi

Za vidljiviji efekat izbjeljivanja kod kuće, popularan izbor su trake za izbjeljivanje. To su tanke, fleksibilne trakice presvučene gelom koji sadrži sredstvo za izbjeljivanje (najčešće karbamid-peroksid ili vodikov peroksid u niskoj koncentraciji). Trake se lijepe direktno na zube i drže određeno vrijeme (obično 20-30 minuta dnevno, tokom desetak do petnaest dana, u zavisnosti od proizvoda). Kroz redovnu primjenu u tom periodu, zubi mogu posvijetliti za nekoliko nijansi. Trake su relativno sigurne ako se koriste prema uputstvu, ali mogu izazvati prolaznu osjetljivost zuba ili iritaciju desni ako se prekorači preporučeno vrijeme ili učestalost korištenja.

Napomena: Kada koristite trake, gelove ili bilo kakve preparate za kućno izbjeljivanje zubi, uvijek se držite uputstava proizvođača. Više ne znači i bolje – duže držanje gela ili češća upotreba od preporučene neće ubrzati proces, a može oštetiti gleđ ili desni. Takođe, ove metode ne izbjeljuju plombe, krunice ili fasete na zubima – one djeluju samo na prirodnu zubnu gleđ.

Prirodni načini za bjelje zube

Internet i narodni savjeti puni su tzv. prirodnih metoda izbjeljivanja koje možete isprobati kod kuće sa sastojcima iz kuhinje. Iako mnogi tvrde da su im ovi trikovi pomogli, njihov učinak je uglavnom ograničen, a treba ih primjenjivati oprezno kako ne biste oštetili zube. Izdvajamo neke od najpoznatijih “uradi sam” metoda:

Soda bikarbona (natrijev bikarbonat) je blagi abraziv i često se spominje kao sredstvo za izbjeljivanje. Ipak, budite oprezni: zbog abrazivnosti, ne preporučuje se koristiti sodu prečesto (maksimalno jednom sedmično) da ne bi došlo do trošenja gleđi. 

Korišćenje ulja kokosa (oil pulling) je poslednjih godina postalo pravi trend. Zagovornici tvrde da kokosovo ulje izvlači bakterije i nečistoće iz usne duplje, pa tako pomaže i da zubi ostanu bijeliji. Istina je da oil pulling može poboljšati zdravlje desni i smanjiti naslage bakterija, ali, samo ulje neće značajno izbijeliti zube jer ne sadrži ništa što bi izbjelilo mrlje (nema kiseline ni peroksida). 

Izbjegavajte agresivne “uradi sam” metode 

Pored nabrojanih, na internetu se mogu naći savjeti poput trljanja zuba limunom, sirćetom, aktivnim ugljem i slično. Kao iskusni stomatolozi savjetujemo da izbjegavate korišćenje kiseline limuna i sirećta jer može da dođe do ozbiljnog oštećenja gleđi 

Aktivni ugalj, prisutan u nekim pastama i prahovima, vrlo je abrazivan: prividno izbijeli zube uklanjajući mrlje, ali zapravo grebe površinu gleđi ostavljajući je hrapavom (što dugoročno može dovesti do još većeg nakupljanja mrlja!). Ukratko, prirodni načini mogu biti zabavni i donekle korisni, ali sa njima uvijek postupajte oprezno i umjereno.

Profesionalno izbjeljivanje zubi kod stomatologa

Profesionalno izbjeljivanje, odnosno izbjeljivanje zubi kod zubara, predstavlja najsigurniji i najefikasniji način da dobijete primjetno svjetlije zube. Stomatolozi raspolažu jačim sredstvima za izbjeljivanje i stručnim znanjem kako bi postupak bio bezbjedan po vaše zube i desni. 

Za razliku od kućnih preparata, koji uglavnom djeluju na površinske mrlje, profesionalni tretmani mogu izbijeliti i dublje slojeve zuba. Evo koje opcije postoje u stomatološkim ordinacijama:

1. Izbjeljivanje zubi u ordinaciji (ambulantno izbjeljivanje): Ovaj postupak odvija se u stomatološkoj stolici i obično traje oko 1 sat. Prije samog izbjeljivanja, stomatolog će pregledati vaše zube i desni kako bi se uvjerio da nema karijesa, upale desni ili drugih problema koje treba riješiti prije tretmana. 

2. Kućno izbjeljivanje pod nadzorom stomatologa (individualne udlage): Druga opcija koju stomatološka ordinacija može ponuditi jeste da vam napravi personalizirane udlage (nalik štitnicima) i obezbijedi profesionalni gel za izbjeljivanje koji ćete sami aplicirati kod kuće. 

Prednost ove metode je što izbjeljujete zube postepeno i možete kontrolisati tempo – ako se javi osjetljivost, napravite pauzu dan-dva pa nastavite. Krajnji rezultat nakon kompletne terapije može biti uporediv sa ambulantnim izbjeljivanjem, samo što se postiže sporije. 

Profesionalno izbjeljivanje zubi ima niz prednosti u odnosu na samostalne pokušaje kod kuće. Prvo, tu je stručni nadzor – stomatolog će odabrati odgovarajuću metodu i koncentraciju gela za vaše zube, pazeći da postupak bude siguran.

Desni i ostala tkiva su zaštićeni, što minimizira rizik od iritacije. Drugo, rezultati su izraženiji i trajniji; sredstva koja stomatolozi koriste snažnija su od bilo čega dozvoljenog u slobodnoj prodaji, pa mogu ukloniti i duboke, godinama nakupljane mrlje. 

Treće, dobićete profesionalne savjete kako da održavate nove bijele zube – od preporuke pasta za smanjenje osjetljivosti do savjeta o ishrani nakon izbjeljivanja (npr. prvih 48h poželjno je izbjegavati jako obojenu hranu dok se boja “stabilizuje”).

Pored svih ovih metoda postoji jedna od najmodernijih metoda profesionalnog izbjeljivanja – Zoom sistem, koji koristimo i u našoj ordinaciji, da biste razumjeli kako funkcioniše i koje prednosti pruža.

Izbjeljivanje zubi Zoom lampom

Među savremenim tehnikama za izbjeljivanje, Zoom izbjeljivanje zubi posebno se ističe po efikasnosti i popularnosti. Riječ je o tehnologiji koju je razvila kompanija Philips (poznatoj i kao Philips Zoom! whitening) i koja se koristi širom svijeta u stomatološkim klinikama za brzo postizanje sjajno bijelih zuba. Postupak je zapravo tip ambulantnog izbjeljivanja, ali uz upotrebu specijalno dizajnirane Zoom lampe visokog intenziteta koja ubrzava cijeli proces i daje maksimalne rezultate u kratkom roku.

izbjeljivanje zubi zoom, zoom lampa

Kako funkcioniše Zoom metoda? 

Nakon što se desni zaštite, stomatolog nanosi Zoom gel za izbjeljivanje na zube. Taj gel sadrži visoki procenat vodikovog peroksida koji je aktivni sastojak za izbjeljivanje. Zatim se pozicionira Zoom lampa – posebna lampa koja emituje svjetlost određene talasne dužine (u plavom spektru). 

Svjetlost lampe aktivira gel na zubima, pomažući da peroksid brže otpušta molekule kiseonika. Ti molekuli prodiru u gleđ zuba i razgrađuju molekule pigmenta koje uzrokuju obojenje. Zoom tretman standardno se sprovodi u 3 ciklusa od po 15 minuta tokom jedne seanse. To znači da je ukupno vrijeme aktivnog izbjeljivanja oko 45 minuta (ne računajući pripremu). Za tih 45 minuta postiže se izuzetno vidljiva promjena – zubi mogu posvijetliti čak do 8 nijansi u odnosu na početno stanje.

Važno je naglasiti d aje ovaj tretman potpuno bezbolan i da ćete uživati tokom ove metode. Jedino što neki pacijenti osjete je povremena blaga pikavost ili osjetljivost u zubima tokom tretmana ili neposredno nakon njega. 

Nakon završenog tretmana dobićete savjetujemo da prvih dan-dva izbjegavate izrazito obojenu hranu i piće (tzv. “bijela dijeta” 48h) dok se boja stabilizuje – to znači, recimo, umjesto kafe birajte mlijeko ili vodu, umjesto crnog vina bijelo, itd., kako se tek izbijeljeni zubi ne bi odmah prebojali pigmentima dok su privremeno malo porozniji.

Zoom u MonDent ordinaciji

Kao moderna stomatološka ordinacija koja prati inovacije, MonDent je u svoju ponudu uveo i Zoom izbjeljivanje lampom upravo zbog njegovih dokazanih rezultata. Smatramo da naši pacijenti zaslužuju najsavremenije tretmane, zbog čega stalno ulagamo u modernu opremu i edukaciju. 

Zoom tehnologija nam omogućava da tokom samo jedne posjete pružimo pacijentu dramatičnu promjenu osmijeha, što ranije nije bilo moguće bez višestrukih dolazaka. Ovaj sistem je siguran za zubnu gleđ, a naši stomatolozi ga primjenjuju precizno i pažljivo kako bi svaki pacijent dobio optimalan rezultat. 

U sklopu usluga koje pružamo iz oblasti estetske stomatologije, izbjeljivanje zubi Zoom lampom zauzima posebno mjesto. Naši zadovoljni pacijenti svjedoče o tome kako su im zubi postali blistavo bijeli i do nekoliko nijansi svjetliji, vraćajući im samopouzdanje u osmijeh.

Cijena izbjeljivanja zubi Zoom lampom

Vjerovatno se pitate i koliko košta izbjeljivanje zubi ovakvom naprednom metodom. Izbjeljivanje zubi Zoom lampom spada u vrh ponude estetskih tretmana, ali je cjenovno pristupačno s obzirom na rezultate i trajanje efekta. 

Prema našem cjenovniku, cijena Zoom izbjeljivanja zubi u ordinaciji MonDent iznosi 500 KM za kompletan tretman. U tu cijenu uključen je pregled i konsultacije prije zahvata, sam postupak izbjeljivanja svih zuba u jednoj seansi, kao i završni tretmani fluoridacije zuba nakon izbjeljivanja. Nema skrivenih troškova – dobijate profesionalnu uslugu uz korištenje originalne Philips Zoom tehnologije, što garantuje kvalitet.

Kada razmišljate o izbjeljivanje zubi cijena u kontekstu kućnih naspram profesionalnih metoda, imajte na umu i vrijednost koju dobijate. Trake i kućni gelovi mogu biti jeftiniji po tretmanu, ali često zahtijevaju dugotrajnu i ponavljanu upotrebu da bi se postigao ograničen efekt. S druge strane, Zoom profesionalno izbjeljivanje pruža maksimalno vidljiv rezultat u minimalnom vremenu, uz nadzor stručnjaka.

Zaključak

Žuti ili tamni zubi mogu narušiti vaše samopouzdanje, ali uz današnje metode to zaista ne mora biti trajno stanje. Ključ je u tome da odaberete opciju koja je najbolja za vaše zube i vaše želje. Zapamtite da je zdravlje zuba na prvom mjestu – uvijek se preporučuje konsultovati stomatologa prije upuštanja u ozbiljnije izbjeljivanje, kako biste bili sigurni da je zubno tkivo zdravo i da ćete odabrati metodu koja će dati željeni efekat bez neželjenih posljedica.

U stomatološkoj ordinaciji MonDent stojimo vam na raspolaganju za sva pitanja i nedoumice u vezi izbjeljivanja i estetskih zahvata. Naš iskusni tim će pregledati stanje vaših zuba, saslušati vaše želje i savjetovati vas o najboljem načinu da vaš osmijeh učinimo blistavim. 

Kontaktirajte nas za besplatne konsultacije i saznajte kako vam možemo pomoći da ostvarite osmijeh o kakvom ste oduvijek sanjali. Vaši zubi zaslužuju najbolju njegu, a vi zaslužujete da se smijete punim sjajem!

051 240 677
Pozovi
info@mondent.ba
Termin
Routenplaner
Adresa
Routenplaner
E-Mail