Sadržaj:
- Kako izgleda proces vađenja zuba
- Hirurško vadjenje zuba
- Dojenje i vadjenje zuba
- Faze oporavka
- Zaključak
Vađenje zuba je česta stomatološka intervencija koja mnogima zvuči zastrašujuće. Istina je da vađenje zuba zna da boli ali kada se upoznate sa samim procesom vađenja zuba, kada naučite o novim metodama koje čine da vađenje bude bezbolnije i kada se informišete o oporavku nakon zuba, sve će vam biti mnogo lakše!
Stomatološka ordinacija MonDent nastoji da svim svojim pacijentima pruži najbolji i najbezbolniji tretman, a u sklopu usluge oralna hirurgija imamo samo najbolje zubare za vas! Zato ćemo vam objasniti šta vas očekuje ukoliko je potrebno da radite vađenje zuba: opisaćemo postupak vađenja zuba, faze oporavka, kao i praktične savjete za ublažavanje bola, ishranu i higijenu nakon intervencije.
U našoj ordinaciji svaki naš pacijent ima pravo na besplatan rendgen zuba!
Kako izgleda proces vađenja zuba
Prije samog zahvata, stomatolog će obaviti pregled i obično uraditi rentgenski snimak zuba kako bi precizno znao položaj korjena i kako bi bio siguran da se zub mora vaditi. Stomatolog uvijek nastoji da svaki vaš zub spasi i da izbjegne vađenje zuba ukoliko postoji mogućnost da se vaš trenutni problem riješi na drugi način. Preporučujemo vam da slušate savjete stomatologa i da vjerujete u njegovu odluku kakva god ona bila jer jedno je sigurno – zubar ima za cilj da spasi vaše zube i da imate savršen osmijeh!
Nakon što se utvrdi trenutno i realno stanje zuba, kreće priprema za vađenje. U dogovoru sa vama, prvo se daje lokalna anestezija – injekcija leka koja ukoči okolno tkivo, tako da ne osjećate bol. Kada anestezija djeluje, stomatolog zub hvata specijalnim instrumentima (klještima ili ektraktorom) i nježno ga klimajući oslobađa, a potom izvlači.
U stomatologiji postoji više vrsta vađenja zuba a to su: jednostavno vađenje i komplikovano vađenje zuba.
- Jednostavno vađenje: Ako je zub potpuno izrastao, stomatolog ga obično hvata klještima i lagano klimajući izvlači iz vilice.
- Komplikovano vađenje: Ako je zub slomljen, jako upaljen ili jako veliki (npr. vađenje umnjaka), ponekad se kruna ili korijen dijele na djelove da bi se lakše uklonili.
Odmah nakon što se zub izvadi, stomatolog stavlja sterilnu gazu na mjesto vađenja. Na taj način se zaustavlja krvarenje i formira krvni ugrušak koji štiti ranu. Gazu treba čvrsto gristi oko 20-30 minuta da bi se ugrušak stabilizovao.
Tokom čitavog procesa, stomatologu spretno asistira stomatološka sestra koja je uvijek u blizini. Od nje uvijek možete da se obratite ukoliko vam u toku samog zahvata nešto zatreba.

Sam postupak obično traje kratko i protekne bezbolno zahvaljujući anesteziji. U svakom slučaju, krajnji cilj stomatologa je da vađenje zuba obavi što nježnije. Ako imate bilo kakvih nedoumica ili želite da zakažete vađenje zuba, slobodno nas kontaktirajte i naše osoblje će vam objasniti sve što vam je nejasno.
Hirurško vadjenje zuba
Ponekad običnim instrumentima nije moguće izvaditi zub – to je slučaj kod zadržanih (impaktiranih) umnjaka ili jako oštećenih zuba. U tim situacijama se primjenjuje hirurško vađenje zuba. Tokom ovakvog zahvata, stomatolog ili oralni hirurg napravi mali rez na desni i, po potrebi, ukloni deo kosti vilice da bi došao do zuba. Zub se tada vadi po delovima.
Zbog ove dodatne manipulacije, oporavak može biti nešto duži nego kod običnog vađenja. Poslije zahvata je često prisutan blag otok, modrice ili tup bol na predelu vilice, koji obično prolaze za nekoliko dana.
Stomatolog će vam možda prepisati jače lijekove protiv bolova i preporučiti da stavljate hladne obloge (led umotan u krpu) na obraz prvi dan, kako bi se smanjio otok. Često se stavljaju i resorptivni šavovi na desni (koji se sami rastvore za nedelju ili dve).
Vrlo je važno da tokom naredna 1–2 dana mirujete i da se hranite mekšom hranom na blago toplim temperaturama, kako bi rana lepo zacijelila i rizik od infekcije bio što manji.
Dojenje i vadjenje zuba
Ako ste majka koja doji i treba vam vađenje zuba, nema potrebe za dodatnom brigom. Vađenje zuba može se obaviti i tokom dojenja – samo obavjestite stomatologa da dojite. Dobro je zakazati vađenje odmah nakon što ste dojili bebu: tako će beba biti sita, a vi ćete imati nekoliko sati da se oporavite od anestezije prije sledećeg podoja.
Što se tiče lijekova protiv bolova, najčešće se prepisuje paracetamol (acetaminofen) koji je bezbjedan za dojilje. Ako je stomatolog procijenio da su vam potrebni jači analgetici ili antibiotici (npr. zbog infekcije), biće izabrano sredstvo kompatibilno sa dojenjem.
Ukratko,dojenje i vađenje zuba su obično potpuno bezbjedni za bebu – samo se uvjerite da je vaš stomatolog upoznat sa time kako bi vam preporučio najpogodniju terapiju i savjete.

Faze oporavka nakon vađenja zuba
Nakon vađenja zuba započinje proces zarastanja rane u ustima. Oporavak obično traje oko nedelju do dvije, tokom kojih rana postepeno zarasta i zacijeljuje. Evo nekoliko važnih faza i savjeta tokom oporavka:
Bol i upravljanje nelagodom
U prvim satima i danima nakon vađenja normalno je osjećati blago trnjenje ili tup bol, tako da to ne mora da vas brine. Ovaj bol obično dostiže maksimum prvog dana, pa postepeno slabi. Za ublažavanje bola uzimajte lekove koje vam je preporučio stomatolog – najčešće je dovoljno uzeti paracetamol ili blagi nesteroidni protivupalni lek (poput ibuprofena).
Savijet: Izbjegavajte aspirin i slične lijekove bar prvih 24 sata, jer mogu pojačati krvarenje.
Ako osjećate da bol postaje vrlo jak nakon nekoliko dana ili se ne smanjuje, obavezno se javite stomatologu. To može biti znak tzv. suve alveole (alveolitis), kada krvni ugrušak ispadne i izloženi nervi kreću da bole. U slučaju suve alveole stomatolog će ranu nježno očistiti i staviti posebnu oblogu ili gel koji će brzo umiriti bol dok se rana ponovo ne prekrije novim tkivom.
Ishrana nakon vađenja zuba
Prvih 1–2 dana nakon vađenja hranite se pažljivo: birajte meku i hladniju hranu koja se lako žvaće. Na meniju su idealno supica, kaše (pire krompir, ovsena kaša), jogurt, puding, mlaki čaj i slični nemasni obroci. Hladnija hrana (lagano ohlađena) djeluje umirujuće na bolno mesto.
Obavezno izbegavajte hrskavu, žilavu ili začinjenu hranu tokom prvih nekoliko dana. Nemojte jesti sirovo povrće ili tvrde zalogaje (tvrdi hleb, kikiriki, čips), jer bi mogli oštetiti krvožilni ugrušak ili iritirati ranu. Takođe ne sisajte slamu i, naravno, nemojte pušiti – jer usis krvlju može isisati ugrušak i usporiti zarastanje. Prvih dana izbegavajte i vruće napitke i alkohol, koji mogu izazvati dodatnu iritaciju.
Oralna higijena
Čišćenje usta i održavanje dobre higijene ključno je za bezbjedan oporavak. Prvih 24 sata izbegavajte grubo ispiranje usta ili intenzivno četkanje mjesta vađenja – da ne biste nenamijerno uklonili krvni ugrušak. Međutim, već sutradan treba početi s laganim čišćenjem: perite zube kao i obično, ali vrlo nježno četkajte područje oko mjesta vađenja.
Ne dodirujte ranu prstima ili jezikom – to može prenijeti bakterije ili poremjetiti ugrušak. Ako vam je stomatolog prepisao neki gel ili rastvor za ispiranje (npr. hlorheksidin), koristite ga po uputstvu. Nakon svakog pranja zuba ili obroka, samo nežno operite to područje i nastavite normalnu oralnu higijenu za preostale zube.
Uz ove mere, odmarajte se i izbegavajte fizički napor prvih nekoliko dana – pojačani napor može povisiti krvni pritisak i izazvati ponovno krvarenje.
Zaključak
U stomatološkoj ordinaciji MonDent uvek se trudimo da ovaj postupak izvedemo što prijatnije i bezbolnije, a nakon zahvata vam pružamo podršku za brz oporavak. Ako imate dodatnih pitanja ili osećate pojačan bol, kontaktirajte nas i zakažite pregled. Tu smo da vam pružimo podršku i osiguramo da vaš osmijeh ostane zdrav i blistav!